Wpływ globalizacji na rozwój transportu

Wpływ globalizacji na rozwój transportu

Globalizacja nie mogłaby być możliwa, gdyby nie rozwój środków transportu. Trudno sobie wyobrazić przewożenie towarów z Chin do Francji, gdyby nie było odpowiednich statków czy samolotów. Dotyczy to w szczególności transportu towarów użytkowych. O ile transfer informacji nie wymaga takich środków bo wystarczą do tego telefony i Internet, o tyle transport konkretnych rzeczy już tego wymaga. Warto abyśmy zdawali sobie dobrze sprawę z tego aspektu rzeczywistości. Ważne w tym kontekście jest również stwierdzenie, że transport rozwinął się niejako z tego powodu. Ludzie budowali nowe statki, tiry, pojazdy i samoloty po to, aby móc łatwiej i szybciej przewozić różnej maści towary. Jest to przyczyna, której nie sposób jest zanegować i stwierdzić, że nie ma ona żadnego wpływu na obecny stan rzeczy.

Globalizacja jest więc możliwa dzięki ewolucji transportu. Należy się spodziewać, że ta tendencja będzie dalej postępować i działania globalizacyjne dalej będą czerpać pełnymi garściami właśnie z transportowych ewolucji (tzn. z pojawiania się nowych samochodów i pojazdów). Globalizacja i transport nie jest zazwyczaj widziana w splocie. Jest to błąd. Jak wcześniej wspomnieliśmy takie widzenie rozjaśnia nam temat i specyfikę globalizacji. Takie podejście również pozwala zwrócić uwagę na rzeczy, które wcześniej nam umykały i były zupełnie niedostępne nie tylko dla naszych oczu, ale również dla naszych podstawowych potrzeb i wymagań. Podsumowując, powinniśmy zapamiętać że globalizacja i transport to pojęcia bardzo bliskie sobie i związane.

Średnia ocena

4.1

Inne z kategorii

Samochód w służbie mobilności

Motoryzacja jest miłością wielu mężczyzn. Faceci lubią samochody z różnych względów. Nie będziemy się jednak na tym skupiać w naszym tekście. Nasz cel jest inny chcemy mianowicie pokazać jak to się dzieje, że samochody stały się tak niezbywalnym elementem naszego życia.

Oklejanie aut folią

Obecnie wielu młodych ludzi pragnie mieć swój samochód. Niestety jednak kupno nowego samochodu czasem jest niezwykle kosztowne, dlatego postanawiają oni kupować sobie jakieś używane auta.

Meble samochodowe dla wymagających

W przemyśle motoryzacyjnym niezwykle istotna jest prezencja ogólna produkowanych aut oraz jakość materiałów wykorzystanych do ich stworzenia. Ważnymi cechami, jakimi muszą charakteryzować się samochody, są ergonomiczne i funkcjonalne.

Komunikacja miejska

Motoryzacja kojarzy nam się przede wszystkim tylko z samochodami. A co z pozostałymi środkami transportu? Przecież one też śmiało zasługują by kojarzono je z tym hasłem. Mamy tu na myśli autobusy, trolejbusy, tramwaje, busy. Chociaż nie spotykamy ich na torach rajdowych, to odgrywają...

Polecane firmy

Strona Run

Run

Firma RUN Artur Rusek działa na rynku przeprowadzek od kilkunastu lat. Głównie przeprowadzki firma realizuje na terenie Łodzi, ale możliwe jest także ich wykonanie w okręgu innych miast a...
Strona Alkotestery

Alkotestery

W czasach kiedy prawie każdy ma samochód, na ulicach robi się niebezpiecznie. Największym niebezpieczeństwem są jednak kierowcy, który za kierownicę siadają po spożyciu alkoholu. Nawet...

Wybrane wideo